دکتر محمد علی حسینی

احتمال خون دماغ شدن در فصل تابستان

احتمال خون دماغ شدن در فصل تابستان
خونريزي بيني در فصل تابستان ،از فصل هاي ديگر بيشتر است و علت مهم آن حرارت و گرماي هوا ست که در نتيجه آن مويرگ هاي داخل بيني باز شده و با اتساع آنها فرد دچار خونريزي بيني مي شود
خشکي، حرارت و گرماي هوا با منبسط کردن و در نتيجه پاره شدن مويرگ هاي ظريف داخل بيني، مهمترين علت خونريزي بيني در فصل تابستان است.
در فصل گرما، حرارت هوا باعث باز شدن مويرگ هاي داخل بيني مي شود که در نتيجه ي اين اتساع مويرگ ها، فرد دچار خونريزي بيني مي شود و يکي از راه هاي موثر براي پيشگيري از اين مشکل استفاده از کلاه و سايه بان در هواي گرم و آفتابي است.
سطح داخلى بينى حاوى صدها مويرگ خونى است که اين مويرگ هاي داخل بينى بسيار ظريف و حساس هستند و عوامل مختلفى سبب پارگي و در نهايت خونريزى آن ها مى شود.
هنگامي که فرد دچار خونريزي بيني مي شود، اولين کار ريختن آب سرد روي سر بيمار است و با عقب نگه داشتن سر، پره هاي بيني به مدت چند دقيقه با شدت متوسطي بايد فشار داده شود.
با انجام اين اقدامات و انتقال فرد به محل خنک، به تدريج مويرگ هايي که بر اثر گرما منبسط شده اند، منقبض مي شوند و در نتيجه خونريزي بيني هم قطع مي شود.
پاره شدن مويرگ هاي داخل بيني با توجه به ظريف و نازک بودن آن ها چندان خطرناک نيست و معمولا بدون نياز به اقدامات خاص درماني بهبود مي يابد؛ تنها در صورت طولاني شدن مدت خونريزي و تکرار خون دماغ در فواصل زماني کوتاه، خطرناک است و بايد به پزشک مراجعه کرد.
خشکي مخاط بيني يکي از مهمترين علت هاي بروز خونريزي بيني است که اين خشکي مخاط داخل بيني در فصل گرما به علت گرما و خشکي هوا ايجاد مي شود.
فوق تخصص گوش و گلو و بيني در خصوص علت اين که عده اي بيشتر از سايرين دچار خونريزي بيني مي شوند گفت: برخي افراد به طور مادرزادي مويرگ هاي داخل بيني در آن ها بيشتر منبسط مي شود که اين افراد به خصوص در دوران کودکي بيشتر در معرض خون دماغ شدن قرار دارند.
در صورتي که اين مويرگ ها زياد دچار پارگي و خونريزي شوند، بنا بر تشخيص پزشک، مويرگ هاي برجسته روي تيغه بيني توسط پزشک سوزانده مي شود.
فوق تخصص گوش و گلو و بيني در خصوص اين که آيا افرادي که جراحي زيبايي بيني انجام مي دهند در مقايسه با بقيه بيشتر دچار اين مشکل مي شوند، گفت: منشا اصلي خونريزي بيني مويرگ هاي داخل بيني است و تفاوتي در اين زمينه بين بيني جراحي شده با بيني جراحي نشده وجود ندارد.
نوع ديگري از خونريزي بيني در افراد سالمند و مسن ديده مي شود که مي تواند ناشي از فشار خون بالا در اين افراد باشد و مکانيزم آن با خونريزي بيني که ناشي از پاره شدن مويرگ هاي داخل بيني است، تفاوت دارد و بايد به پزشک متخصص مراجعه کنند.
به منظور پيشگيري از خونريزي بيني فرد بايد در فصل گرما کمتر در معرض نور آفتاب قرار گيرد ، در صورتي که شخص ناچار به بيرون رفتن در هواي گرم است بايد با استفاده از کلاه و سايه بان از سر خود محافظت کند
با کلیک بر روی 1+ ما را در گوگل محبوب کنید