دکتر محمد علی حسینی

خون دماغ بچه

خون دماغ بچه

خون دماغ بندرت خطر دارد. اما اگر کودک مرتباً خون دماغ شود و زود بند نيايد و يا اگر بعد از يک ضربه به سر خون دماغ ايجاد شود بايد براي درمان اقدام کنيد

تر’هادي موسي خاني’ روز پنجشنبه افزود: به طور کلي، خون­ريزي از بيني يا هر عضو ديگر کودک نوپا، از هر زماني که شروع شده باشد، خطرناک و بايد جدي گرفته ­شود.

وي اظهارکرد: تظاهر بسياري از بيماري­هاي خون­ريزي­ دهنده، به صورت خون ­ريزي از بيني مي­باشد، هرچند در بيشتر مواقع، خون­ريزي از بيني، به علت خشکي مخاط بيني و يا دربچه­هاي بزرگتر، به علت دستکاري­هاي مخاط بيني اتفاق مي­افتد.

موسي خاني اضافه کرد: در اين مواقع براي جلوگيري از بروز اضطراب و استرس در کودک که باعث ترس بيشتر او، گريه و بي­قراري و خون­ريزي با سرعت بيشتر مي شود، اولين قدم، خونسردي والدين مي باشد و وهله بعدي نيز، فشار دادن منطقه فوقاني پره هاي بيني (پل بيني) توسط دو انگشت شصت و سبابه مي باشد.

موسي خاني ادامه داد: البته بايد توجه شود که نبايد سر کودک به طرف عقب خم شود، زيرا باعث انحراف خون به سمت حلق شده وضعيت بيمار بدتر شده و چه بسا با استفراغ هم همراه شود.

وي با بيان اينکه تظاهرات بسياري از بيماري هاي خوني، خون دماغ شدن مي باشد، اضافه کرد: بر اين اساس بايد از نظر مسايل خون­شناسي (هماتولوژي)، آزمايشات لازم انجام شود، چرا که اختلالات پلاکتي (از نظر تعداد، عملکرد و خيلي از اختلالات فاکتورهاي انعقادي) باعث ايجاد خون دماغ مي شود.

اين استاد دانشگاه علوم پزشکي قزوين خاطرنشان کرد: اختلالات آناتوميک يا ساختاري بيني مي تواند دليلي بر خون دماغ شدن باشد و در نهايت، خشکي مخاط بيني که از شايع­ترين علل خون دماغ شدن است، بايد مورد توجه قرار گيرد.

موسي خاني گفت: باتوجه به اينکه خون دماغ شدن، خطرات جدي و بحراني به دنبال دارد، لازم است در قدم اول، علل بسيار مهم و جدي کنار گذاشته شود و سپس خشکي مخاط مطرح شود.

اين فوق تخصص آنکولوژي کودکان و رييس بيمارستان کودکان قدس، مرطوب نگه داشتن فضاي خانه به ميزان مطلوب و با توجه به خشکي آب و هواي منطقه، توجه جدي به مصرف مايعات فراوان توسط کودکان و آموزش به آنان درباره عدم دستکاري بيني، جلوگيري از وارد شدن ضربه و تروما به بيني کودکان و استفاده از پماد ويتامين A چشمي هر دو سه روز يکبار به ويژه در فصل پاييز و زمستان، به منظور چرب کردن مخاط داخل بيني، از جمله روش هاي کنترل و کاهش خون دماغ شدن در کودکان ذکر کرد.

موسي خاني در پايان مشکلات کبدي ، آلرژي ها، گرما و سرماي شديد، سينوزيت، سرماخوردگي يا آنفلوآنزا، فين کردن شديد را از ديگر علل خونريزي بيني برشمرد.

با کلیک بر روی 1+ ما را در گوگل محبوب کنید