دکتر محمد علی حسینی

هشدار بدن از طریق بینی

هشدار بدن از طریق بینی
بيماري هاي مختلف بوهاي خاصي دارند.مثلا سل غدد لنفاوي گردن بوي جوي کهنه مي دهد حس بويايي مي تواندزنگ خطري براي بسياري از بيماريها باشد
هيچ کس قدردان بيني خود به اندازه کافي نيست به خصوص اگر همان لحظه از کنار يک سطل آشغال بگذرد. ولي در حقيقت بيني شما درباره سلامتي شما چيزهاي زيادي براي گفتن دارد که در زير به 4 مورد مي‌پردازيم:
1.حس بد بويايي مي‌تواند مرگ زودهنگام را هشدار دهد
پژوهش‌هاي اخير دانشگاه شيکاگو نشان مي‌دهند که حس ضعيف بويايي و يا عدم وجود آن مي‌تواند هشدار دهنده سلامتي شما و يا هشدار دهنده مرگ باشد، به نحوي که از بين کهنسالان جامعه آماري اين دانشگاه 39 درصد اين افراد که حس بويايي خود را از دست داده بودند و قادر به تشخيص بوي رز، نعنا و يا پرتقال نبودند در مدت 5 سال جان خود را از دست دادند و اين رقم براي کساني که دارايي بويايي معمولي بودند 19 درصد و کساني که حس بويايي قوي داشتند، 10 درصد بود.
2. تشخيص ضعيف بو؛ نشانه بيماري آلزايمر
تحقيقات دانشگاه هاروارد نشان مي‌دهند که کساني که حس بويايي ضعيفي دارند ممکن است در حال تجربه کردن مراحل اوليه بيماري آلزايمر باشند. تحقيقات نشان مي‌دهند که افراد با سطوح بالاي پلاک آميلوئيد ( پروتئين‌هاي بارز موجود در مغز بيماران مبتلا به آلزايمر) که در آزمون بويايي ضعيف عمل کرده بودند بيشتر دچار مرگ سلول‌هاي مغزي شدند و اين بدان دليل است که زماني که اين بيماري کشتن سلول‌هاي مغزي را در دستور کار خود قرار مي‌دهد ممکن است سلول‌هاي مربوط به حس بويايي را از بين ببرد.
3. بوهاي عجيب و غريب ممکن است سکته مغزي را پيش بيني کنند
حس کردن بوهاي عجيب و غريب مثل ماهي در زماني که هيچ ماهي در اطراف شما وجود ندارد مي‌تواند بسيار خطرناک باشد. تحقيقات نشان مي‌دهند که اکثر اين دسته از بوها؛ بوهاي نامطبوع هستند که مي‌تواند براي بسياري از افراد متفاوت باشد. اگر مدتي است که به اين مشکل دچار شديد حتماً در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کنيد.
4.”توهم بو” مي‌تواند مقدمه اي براي آغاز ميگرن
تحقيقات انجام شده در مرکز مونته فيور نشان مي‌دهند که در تعدادي از موارد بيماران قبل از آغاز ميگرن دچار توهم بويايي مي‌شدند و اين بو نيز اغلب بوي نامطبوعي نظير بوي تجزيه و يا سوختن گزارش شده است.
با کلیک بر روی 1+ ما را در گوگل محبوب کنید