دکتر محمد علی حسینی

علت بزگ شدن بینی در حاملگی

علت بزگ شدن بینی در حاملگی
اگر خودتان هنوز مادر نشده ايد حتما دور و برتان زياد خانم حامله ديده ايد که در اين دوران مخصوصا در آخرين ماهها قيافه شان خيلي تغيير ميکند يکي از متداولترين تغييرات که روي صورت ايجاد مي شود التهاب بيني و بوجود آمدن لک و جوش است که بسياري از خانها از اين موضوع ناراحت هستند
خانم‌هايي که نگران زيبايي‌شان هستند با ظهور اين علائم اعتماد به ‌نفس‌شان را از دست مي‌دهند؛ اگر شما هم در گروه اين افراد هستيد، پيشنهاد مي‌کنيم پيش از گم کردن دست و پاي‌تان اين مطلب را بخوانيد. دکتر بهروز باريک‌بين، متخصص پوست و مو و عضو هيات علمي دانشگاه علوم‌پزشکي شهيد بهشتي و دکتر آزيتا صفارزاده، متخصص زنان و فوق‌تخصص نازايي و لاپاراسکوپي به شما مي‌گويند اين تغييرات چطور ايجاد مي‌شوند و براي برطرف شدن‌شان چقدر بايد صبر کنيد.
بيني‌تان دوبرابر شده؟
در زمان بارداري تقريبا تمام اعضاي بدن دچار تورم مي‌شوند حتي مخاط لثه آنقدر ورم مي‌کند که گاهي دچار خونريزي مي‌شود. وضعيت مخاط بيني هم به همين صورت است و اين مشکل تا جايي پيش مي‌رود که افرادي که بيني‌شان را جراحي کرده‌اند، گاهي در زمان بارداري تنفس براي‌شان سخت مي‌شود.
مشکل از کجا مي‌آيد؟
از اين خونريزي‌ها و دشواري که درنفس‌کشيدن با آن روبه رو مي‌شويد نترسيد. توضيح دليل اين اتفاق ساده است؛ در بارداري حدود 2 تا 5/2 ليتر به حجم خون اضافه شده و عروق کمي گشاد مي‌شوند؛ گذشته از اين از عروق مقداري مايع خارج مي‌شود که باعث تورم تمام اندام‌هاي بدن از جمله بيني مي‌شود.
چقدر طول مي‌کشد؟
همه افراد دچار تورم بيني يا ديگر مشکلات زيبايي نمي‌شوند زيرا گيرنده‌هاي هورموني در افراد مختلف، متفاوت عمل مي‌کنند. اما اگر اين مشکل سراغ شما بيايد، احتمالا تا 8 هفته بعد از زايمان دست از سرتان برنمي‌دارد.
 
بعد از زايمان مقداري خون (حدود 500 سي‌سي تا يک ليتر) از دست مي‌رود اما يک ليتر اضافه باقيمانده 8 هفته طول مي‌کشد تا کاهش پيدا کند. به طور کلي تمام تغييرات بارداري پس از گذشت 8 هفته از زايمان تقريبا برطرف مي‌شوند.
صورت‌تان پر از جوش شده؟
در زمان بارداري، هورمون‌هاي مردانه يا آندروژنيک از جفت ترشح مي‌شوند. بنابراين از آنجايي که هورمون‌هاي مردانه زياد مي‌شوند جوش‌هاي صورت هم در اين دوران افزايش مي‌يابند.
مشکل از کجا مي‌آيد؟
اين موضوع ربطي به جنسيت جنين ندارد؛ يعني جنين چه دختر باشد و چه پسر هورمون‌هايي زيادي توسط جفت ترشح مي‌شود طوري که ما مي‌گوييم توفان هورموني اتفاق مي‌افتد و مشکل با برگشتن بدن به حالت تعادل برطرف مي‌شود.
چقدر طول مي‌کشد؟
اين حالت بعد از 2ونيم ماهگي رخ مي‌دهد و براي بهبود آن فقط مي‌توان از محلول‌هاي موضعي تجويز شده توسط متخصص پوست (با اطلاع از بارداري) بهره برد و به هيچ وجه نبايد از داروها و آنتي‌بيوتيک‌هاي ممنوعه در بارداري استفاده کرد. البته ترشح جفت و اندازه آن در افراد مختلف، متفاوت است و همه دچار افزايش جوش نمي‌شوند. به طور کلي اين مشکل معمولا با خروج جفت از بدن به تدريج برطرف مي‌شود.
پاي چپ‌تان واريسي شده؟
پاي واريسي از مشکلات شايع دوران بارداري است. اگر در سال هاي قبل از باردار شدن تان پاي اين مشکل به زندگي‌تان وارد شده، احتمالا در دوره بارداري هم شاهد شديد‌تر شدنش خواهيد بود. گذشته از اين، اگر در خانواده شما کساني سابقه ابتلا به واريس دارند، بعيد نيست که شما هم در 9 ماه بارداري درجاتي از آن را تجربه کنيد.
مشکل از کجا مي‌آيد؟
از آنجايي که در بارداري حجم خون 5/2 ليتر افزايش پيدا مي‌کند، عروق و به‌خصوص سياه‌رگ‌ها گشاد مي‌شوند تا بتوانند اين ميزان خون را در خود جاي دهند. علاوه بر اين رحم چون در بارداري بزرگ مي‌شود، روي عروق اندام تحتاني که مي‌خواهند از پشت رحم رد شوند و به طرف کبد و بعد به سمت قلب بروند، فشار ايجاد مي‌کند. اين فشار فيزيکي از نيمه دوم سه ماهه دوم افزايش پيدا مي‌کند و باعث مي‌شود عروق نتوانند خون را به‌خوبي به طرف قلب برگردانند بنابراين واريس‌ها به‌خصوص در پاي چپ به‌شدت تشديد مي‌شوند.
چقدر طول مي‌کشد؟
اگر واريس باعث تخريب دريچه‌هاي عروق شود، بعد از زايمان هم باقي مي‌ماند اما اگر دريچه سالم بماند اغلب بعد از زايمان برطرف مي‌شود.اگر در سنين بالا باردار شده‌ايد يا سابقه واريس در خود و خانواده‌تان داريد، حتما از اوايل سه ماهه دوم از جوراب‌هاي ضد واريس استفاده کنيد و در حمام دوش آب سرد را آرام از مچ پا به طرف بالا بياوريد. همچنين بهتر است روزي 30 دقيقه پياده‌روي با کفش راحت داشته باشيد و براي مدت طولاني در حالت نشسته يا ايستاده قرار نگيريد.
صبور باشيد!
مشکلات پوستي بارداري چه زماني به وجود مي‌آيند و تا چه موقع با شما مي‌مانند؟
پوست‌تان لک و تيره شده؟
90 درصد زنان باردار در هفته‌هاي اول تا چهاردهم بارداري دچار درجاتي از افزايش تيرگي پوست مي‌شوند. البته اين تغيير در خانم‌هايي که موي تيره و پوست سبزه دارند بيشتر ديده مي‌شود. همچنين مناطقي مانند نوک سينه‌ها، نواحي تناسلي، خط مياني ديواره شکم، زير بغل و کشاله ران‌ها بيشتر دچار تيرگي مي‌شوند.
چقدر طول مي‌کشد؟
اين تغيير رنگ‌ها معمولا بعد از بارداري از بين مي‌رود اما ممكن است درجاتي از آن باقي بماند. علاوه بر اين، 70 درصد زنان در نيمه دوم بارداري دچار ماسک بارداري در صورت مي‌شوند. اين تيرگي عموما لب بالا، گونه‌ها، پيشاني و چانه را گرفتار مي‌کند و به دنبال تماس با آفتاب تشديد مي‌شود. نواحي تيرگي هم معمولا به رنگ قهوه‌اي و اغلب دوطرفه و قرينه هستند. ماسک بارداري هم ممکن است بعد از زايمان از بين برود يا به درجاتي باقي بماند.
صورت‌تان پرمو شده است؟
بيشتر زنان در بارداري به درجاتي از پرمويي به‌خصوص در صورت دچار مي‌شوند. همچنين موهاي سر در اين دوران پرپشت‌تر مي‌شود و ريزش مو کاهش پيدا مي‌کند.
چقدر طول مي‌کشد؟
پرمويي دوران بارداري تحت تاثير عوامل هورموني است و در عرض 6 ماه پس از زايمان برطرف مي‌شود اما پس از زايمان در فاصله سه تا پنج ماه ريزش مو افزايش پيدا مي‌کند. هرقدر هم زايمان سخت‌تر و طولاني‌تر باشد و با خونريزي شديدتري همراه باشد، ريزش مو بيشتر خواهد بود. اما برخلاف عقيده عموم شير دادن به نوزاد تأثيري در روند آن ندارد. در کل اين حالت نياز به درمان نداشته و رشد مجدد طبيعي مو در عرض شش ماه تا يک سال کامل مي‌شود و تراکم موها به حالت پيش از بارداري بازمي‌گردد.
پوست‌تان ترک برداشته؟
استريا يا ترک پوست از مشکلات زيبايي شايع در بارداري است. اين خطوط در 90درصد زنان باردار در ماه‌هاي ششم و هفتم بارداري ابتدا در ديواره شکم ظاهر مي‌شود و بعدا به ميزان کمتري روي سينه‌ها و ساير نواحي نمايان مي‌شود. علت پيدايش آنها را به مجموعه‌اي از تغييرات هورموني، کشش بيش از اندازه پوست و پارگي برخي الياف بافت نگهدارنده آن نسبت مي‌دهند. اين خطوط معمولا به رنگ صورتي تا ارغواني هستند و گاهي خارش مختصري دارند.
چقدر طول مي‌کشد؟
رنگ خطوط روي شکم معمولا مدتي پس از زايمان تبديل به رنگ پوست مي‌شود و مختصري فرومي‌روند و سرانجام چروکيده مي‌شوند. اين ترک‌ها از بين رفتني نيستند اما با بعضي ليزرها مثل ليزرهاي فراكشنال اربيوم گلس (آيكون) و راديوفركوئنسي فراكشنال و همچنين ميکرونيدلينگ (سوزن‌درماني) مي‌توان آنها را کاهش داد.
خال‌هاي‌تان تغيير کرده‌اند؟
در طول بارداري خال‌هاي تيره ممکن است بزرگ‌تر يا تيره‌تر شوند. بايد توجه داشت اين تغييرات به‌طور کم و بيش يکسان و متناسب در تمام خال‌هاي بدن صورت مي‌گيرد بنابراين اگر يکي از خال‌ها تغييرات واضح در اندازه يا رنگ پيدا کند يا دچار علائمي مثل خارش، سوزش يا خونريزي شود، حتما بايد توسط متخصص پوست مورد بررسي قرار گيرد.
چقدر طول مي‌کشد؟
گفتيم که به محض ديدن اين نشانه‌ها بايد با متخصص پوست مشورت کنيد. نمي‌توان گفت اين مشکلات چند ماه با شما مي‌ماند و چه زماني از روي پوست‌تان محو مي‌شود. براي باخبر شدن از اين موضوع بايد نوع مشکل و دليل دقيق ايجاد آن را با کمک متخصص پيدا کنيد.
زگيل درآورده‌ايد؟
آويزهاي پوستي ضايعاتي هستند که اندازه آنها از سر يک سوزن تا يک نخود متفاوت است و به صورت زوايد برجسته به رنگ پوست يا کمي تيره‌تر در دوطرف صورت، گردن، قسمت فوقاني سينه و زير سينه‌ها ديده مي‌شوند. اين آويزها به زگيل شباهت دارند و نبايد با آن اشتباه گرفته شوند.
چقدر طول مي‌کشد؟
آويزهاي پوستي گرچه با ظاهرشان شما را آزار مي‌دهند اما خوشبختانه در ماه‌هاي آخر بارداري ظاهر شده و زياد با شما نمي‌مانند. اين ضايعه‌ها پس از زايمان به طور نسبي يا كامل ناپديد مي‌شوند.
منبع- مجله سيب سبز
با کلیک بر روی 1+ ما را در گوگل محبوب کنید